Chapter Leadership

2022 Officers

President

Bruce P. Darata, MAI
D&D Associates, Inc.
Owner
2429 Geneva Ct
Aurora, IL 60503
(630) 466-1925

 

President Elect

Matt Magdziarz, MAI, AI-GRS
Real Property Consultants
President
2860 N Milwaukee Ave  3S
Chicago, IL 60618
(872) 802-0750
Fax: (815) 425-3624
Cell: (815) 378-7767

 

Vice President

Cameron Rex, MAI
RMI Midwest
643 Landwehr Rd
Northbrook, IL 60062
(847) 920-9033
camrex@rmivaluation.com

Treasurer

Peter Helland, MAI, AI-GRS
NEWMARK VALUATION & ADVISORY
500 W. Monroe St., Suite 2900
Chicago, IL 60661
Mobile: (630) 945-8465

 

Secretary

James Erik Smith, SRA
TSC Development, Inc.
4408 Imperial Drive
Richton Park, IL 60471
(708)679-1638

 

Immediate Past President

David W. Binz, SRA
Realpro Appraisals, Inc.
President
618 Waterford Road
Elgin, IL 60124
Ph: (630) 742-2359

 

 

 

 

View Past Presidents

 

2022 Directors

Robert D. Becker, MAI, SRA, AI-GRS
R.D. Becker Valuation LLC
PO Box 1192
Mattoon, IL 61938
217-317-5404

 

Smedmore Montgomery Bernard, Jr., MAI
1st AEROW Valuation Group
2706 East 76th Place
Chicago, IL 60649
773-551-6802

 

 

Alexandra Meade, MAI
Walgreen Co.
300 Wilmot Road
MS# 3301
Deerfield, IL 60015

Peter Poulos, MAI
Valucentric
770 Lake Cook Road
Deerfield, IL 60015
773-467-4444

 

Andrew Jeremy Richter, MAI
Second City Appraisal
420 Lake Cook Road
Suite 116
Deerfield, IL 60015
847-858-0176

Susan Ulman, MAI
Zimmerman RE Group, Ltd.
120 West Madison Street
Suite 910
Chicago, IL 60602
312-782-8000

 

Anthony J. Uzemack, Jr.
Appraisal Systems LLC
350 S. Northwest Highway
Suite 300
Park Ridge, IL 60068
847-825-3142

Patrick A. Kleszynski, MAI
Associated Property Counselors, LTD.
15028 S. Cicero Ave, Unit L
Oak Forest, IL 60452
708-535-6900

 

 

 

 

 

 

 

 

2022 Region Representatives

Region Representatives

Stacey Nadolny, MAI
Geri Bresnahan
Leon Sweet, MAI
Joseph Calvanico, MAI, AI-GRS
Mary Wagner, MAI
Gina Reynolds
Bruce Darata, MAI - President
Matthew Magdziarz, MAI, AI-GRS – President Elect

 

Alternate ​Region Representatives

Kelvin Byrne, MAI
Jonathan Michie, SRA
Vytautas Norusis, MAI
Cameron Rex, MAI
Nicholas Hilla

 

 

2022 Committee Chairs and Vice Chairs

SERVICE DIVISION

FINANCE COMMITTEE

Peter Helland, MAI, AI-GRS, Treasurer, Chair
 

 

NEWSLETTER

 

GOVERNMENT RELATIONS

 

PUBLIC RELATIONS

Smedmore Bernard, MAI

 

DESIGNATION DIVISION

GENERAL GUIDANCE

Mike Schaeffer, MAI
 

 

RESIDENTIAL GUIDANCE

Dave Binz, SRA
 

 

EDUCATION

John Urubek, MAI​
 

 

 

 

SPECIAL COMMITTEES

BY-LAWS COMMITTEE

TBA

 

GOLF OUTING COMMITTEE

Dan Berenschot, MAI
Sam Louise, C4D

SPECIAL PROGRAMS

James Erik Smith, SRA

WEBSITE COMMITTEE

TBA

 

SCHOLARSHIP COMMITTEE

Richard DeVerdier, MAI, SRA, AI-GRS
Sharon Bagby, SRA
Mike Wolin, MAI
Steve Engel, SRA
Smedmore Bernard

 

STRATEGIC PLANNING

TBA

 

SPONSORSHIP

Sarah Walsh
Kenny Konrath, MAI